Jak poradzić sobie z przełamaniem bariery językowej i zacząć wreszcie mówić po angielsku?
Blokada językowa to coś, z czym do czynienia mają tysiące osób na całym świecie. Dziś napiszemy nieco więcej na jej temat i podpowiemy, jak sobie z nią poradzić. Jak zacząć rozmawiać po angielsku? Co zrobić, aby zacząć swobodnie porozumiewać się z obcokrajowcem? Dlaczego niektórzy boją się rozmawiać po angielsku i jak ten strach pokonać? Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
- Czym jest blokada językowa
- Jak poradzić sobie z barierą językową
- Zapraszamy na zajęcia do Korki-School
Czym jest blokada językowa
Termin „blokady językowej” określa niemożność osoby do porozumiewania się w danym języku. Niemożność ta często nie wynika z nieznajomości języka a z błędnego przekonania, że nie umiemy się w nim komunikować. Dziś opowiemy o barierze językowej w kontekście języka angielskiego – ponieważ właśnie jego uczymy w Korki School. Zależy nam na tym, aby prowadzone przez nas zajęcia z angielskiego online i stacjonarne przynosiły wymierne efekty. Niestety okazuje się, że problem bariery językowej często dotyczy osób, które od lat uczęszczają na zajęcia dodatkowe z języka angielskiego. Jaka jest przyczyna bariery językowej u tych osób? Zazwyczaj jest to:
Tworzenie gier komputerowych w Korki-School – tych programów uczymy
Jak stworzyć grę na komputer, konsolę lub smartfona? We wszystkim Ci pomożemy! Programy, których obsługi uczymy, są wykorzystywane przez studia gier na całym świecie. Powstały na nich takie hity jak Fool Guys, Hearthstone, HoloCure - Save the Fans!, czy Unreal Tournament. Umiejętność ich obsługi może w przyszłości być bardzo mocnym atutem przy szukaniu wymarzonej pracy, a stworzenie własnej gry przynosi ogromną satysfakcję i bardzo podnosi pewność siebie. W ramach prowadzonych zajęć uczymy obsługi programów takich jak:
- niska pewność swoich umiejętności językowych,
- brak doświadczenia w komunikowaniu się w języku obcym.
Całe szczęście zazwyczaj okazuje się, że osoba dotknięta tym problemem ma błędne przekonanie o swoich umiejętnościach i po prostu nie dała sobie jeszcze szansy na to, aby sprawdzić, jak posługuje się językiem angielskim w praktyce. Nasi korepetytorzy zajęcia z angielskiego zawsze prowadzą w taki sposób, aby uczeń w ich trakcie komunikował się przede wszystkim w tym języku. Oprócz książkowego słownictwa i zwrotów często przytaczamy formy językowe stosowane w codziennym użyciu. Dzięki takiemu podejściu osobie łatwiej jest się przekonać do rozmowy w tym języku.
Jak poradzić sobie z barierą językową
Okazuje się, że sedno problemu bariery językowej zazwyczaj leży nie po stronie niskich umiejętności a w przekonaniach danej osoby na temat swoich umiejętności. Jak je zmienić? Oto kilka sposobów:
- Pozbądź się wewnętrznego krytyka. Bariera językowa często dotyka osoby, które stale analizują zarówno swoje, jak i cudze wypowiedzi pod kątem poprawności gramatycznej i językowej. Nie jest to dobrą drogą – fakt, warto mówić poprawnie po angielsku, ale celem konwersacji jest przede wszystkim to, aby kolokwialnie rzecz ujmując „dogadać się” z drugą stroną
- Postaw się w roli swojego rozmówcy – czy rozmawiając po polsku z obcokrajowcem skupiałbyś się na tym gdzie popełnia błędy językowe, czy raczej dążyłbyś do tego, aby zrozumieć znaczenie każdego zdania? Przekaz zdania zazwyczaj jest zrozumiały nawet pomimo popełnianych błędów.
- Nie bój się wykonać pierwszego kroku w rozmowie jeżeli potrzebujesz pomocy, a jesteś za granicą. Powiedzmy, że chcesz dowiedzieć się, gdzie jest dworzec autobusowy. W takiej sytuacji po prostu zapytaj: „Hello, where is Bus Station?”. Pytanie zadane w taki sposób jest proste, a osoba chcąca Ci pomóc z pewnością na nie odpowie.
- Jeżeli nie czujesz się na siłach do prowadzenia złożonych konwersacji to postaw na proste, niezłożone zdania. Kilka udanych small talków sprawi, że nabierzesz pewności siebie i z czasem zaczniesz używać bardziej złożonych zdań i zwrotów.
- Jeżeli Twój rozmówca jest obcokrajowcem pochodzącym z kraju nieangielskojęzycznego, to pamiętaj, że również i dla niego angielski nie jest językiem ojczystym. Ta osoba prawdopodobnie także kiedyś uczęszczała na lekcje angielskiego online lub stacjonarne. I zdarza się jej popełniać błędy w wypowiadanych zdaniach.
- Osłuchaj się z językiem: Słuchaj piosenek po angielsku, oglądaj filmy z angielskim lektorem i czytaj artykuły pisane w tym języku. Często stosuje się w nich język potoczny i użytkowy, czyli taki, w jakim mieszkańcy angielskojęzycznych krajów posługują się na co dzień.
- Nie bój się mówić o tym, że masz problem z blokadą językową – często już samo otwarte mówienie o nim wystarcza, aby stopniowo zaczął on zanikać.
Zapraszamy na zajęcia do Korki-School
Oczywiście jesteśmy świadomi, że pokonanie blokady językowej nie przychodzi z dnia na dzień, jednak dokładamy wszelkich starań, aby pomóc Wam sobie z nią skutecznie poradzić. Dzięki obranej przez nas metodyce prowadzenia zajęć nasi uczniowie są otwarci na komunikację w języku obcym. Z tego miejsca zapraszamy Was zarówno na zajęcia online, jak i stacjonarny angielski. Gdynia – nasza szkoła mieści się w sercu tego pięknego miasta a konkretniej w CH Batory. Uczęszczanie na zajęcia grupowe dodatkowo chroni osobę przed barierą językową – w trakcie lekcji w dopasowanych pod względem wieku i poziomu grupach, uczniowie porozumiewają się ze sobą właśnie po angielsku. Dlatego późniejsza swobodna komunikacja w tym języku zazwyczaj nie stanowi dla nich większego problemu.