Matematyka – jak odczarować ten przedmiot? Oto gry do nauki matematyki, które warto poznać!
Dlaczego młodym osobom nauka matematyki często przychodzi z tak ogromnym trudem? Zazwyczaj wiedza matematyczna jest przekazywana w tradycyjny sposób – poprzez rozwiązywanie zadań na tablicy, w podręczniku lub w zeszycie. W matematyce nie ma miejsca na angażujące uwagę eksperymenty chemiczne czy opowiadanie ciekawych historii z zamierzchłych czasów. Dziś więc opowiemy o tym, jak nieco „odczarować” ten przedmiot – co zrobić, aby uczeń z zaangażowaniem uczył się kolejnych działów matematyki? Czy to w ogóle wykonalne? Naszym zdaniem tak – oto kilka gier, które mogą w tym pomóc!
Spis treści:
- Matematyka nie musi być nudna!
- Karty do nauki matematyki
- Gry do nauki matematyki
- Nauka matematyki w Minecrafcie?
Matematyka nie musi być nudna!
Co zrobić, aby uczniowi matematyka przestała kojarzyć się jako jeden z nudniejszych przedmiotów? Możliwość przekazania wiedzy w niestandardowy, angażujący uwagę ucznia sposób, jest potężnym narzędziem w rękach nauczyciela. Niestety jednak większość pedagogów wybiera standardową drogę wykładania przedmiotu i właśnie dlatego w szkołach mamy najczęściej do czynienia z suchym przekazem. Taki przekaz nie trafia do dużej części dzieci w klasie – szczególnie do tych, które mają problem ze skupieniem.
Sytuacji nie ułatwia jeszcze jedna cecha tej dziedziny nauki – w jej przypadku wiedza zdobyta w poprzednich działach jest potrzebna do zrozumienia kolejnych. Dlatego jeżeli na pewnym etapie uczeń przestanie rozumieć dane zagadnienia, to zaległości te mogą mu w przyszłości znacznie utrudnić dalsze przyswajanie wiedzy z tego przedmiotu. Jeżeli młoda osoba nie zgłosi się w porę po pomoc a czujne oko rodzica lub nauczyciela nie zauważy narastających zaległości, to w pewnym momencie możemy mieć już do czynienia z poważnym problemem. W takiej sytuacji zapraszamy do nas na korepetycje z matematyki. Liceum, a może szkoła podstawowa? Pomagamy nadrobić zaległości na różnych poziomach!
Gry do nauki matematyki
Aby dziecko chętniej uczestniczyło w szkolnych zajęciach z matematyki, musi tę naukę po prostu zrozumieć. Możemy to osiągnąć poprzez angażujące zajęcia dodatkowe z matematyki online i stacjonarne oraz wspólne uczenie się w domu. Jeżeli mowa o wspólnej nauce to nie mamy tu bynajmniej na myśli ślęczenia nad podręcznikiem a łączenie nauki z zabawą. Wspólne granie w gry edukacyjne do nauki matematyki może sprawić, że przedmiot ten przestanie wreszcie kojarzyć się z nudą i pisaniem cyferek w zeszycie.
Ciekawą opcją są na przykład tak zwane Karty Grabowskiego – porywająca gra karciana, dzięki której dziecko przyswoi zasady mnożenia, dzielenia, dodawania i odejmowania. Takie karty wizualizują działania wykonywane na liczbach, a całość jest podana w formie angażujących gier. Szczerze przyznamy, że na pewnym etapie edukacji regularne cięcie w te karty potrafi przynieść lepsze rezultaty, niż zapisanie dziecka na korepetycje z matematyki online lub stacjonarne. No, chyba że są to zajęcia w Korki-School, gdzie nawet z pozoru najnudniejszy temat potrafimy wyłożyć w ciekawy i angażujący uwagę ucznia sposób!
Kolejną ciekawą pozycją jest BrainBox – czyli seria gier karcianych, dzięki którym cała rodzina może spędzić długie godziny na porywającej, dynamicznej rozgrywce a przy okazji utrwalać wiedzę szkolną. Każdy BrainBox to kartonowa kostka, wewnątrz której znajdziemy około 50 kart, kości do gry i klepsydrę. Regularne granie w tę grę zdecydowanie można potraktować jako uzupełniające zajęcia dodatkowe z matematyki. Matematyczna wersja tej BrainBox'a obejmuje zagadnienia z dziedzin takich jak działania na jednostkach, mnożenie, dzielenie, liczby pierwsze czy geometria. Obecnie na rynku dostępna jest druga wersja tej gry, która została zaktualizowana pod kątem materiału szkolnego.
Nauka matematyki w Minecrafcie
A gdyby tak uczyć się matematyki w świecie Minecrafta? Zaskoczymy Was – to naprawdę możliwe! Każdy rodzic wie, z jakim zaangażowaniem dziecko oddaje się cyfrowej rozrywce. Microsoft uznał to zaangażowanie za ogromny potencjał, a klucz do jego wykorzystania znalazł w Minecrafcie – grze uwielbianej przez miliony młodych osób na całym świecie. Tak powstała edukacyjna wersja Minecrafta, w ramach której dzieci mogą przyswajać wiedzę w maksymalnie przystępny dla siebie sposób. Minecraft Education Edition jest narzędziem edukacyjnym, w ramach którego dzieci z wykorzystaniem tradycyjnych pomocy dydaktycznych uczą się w wirtualnej klasie zlokalizowanej w świecie tej gry. Brzmi nieprawdopodobnie? Cóż, polskie Ministerstwo Edukacji już obecnie szkoli nauczycieli w zakresie wykorzystywania Minecrafta w szkołach publicznych.
Edukacyjna wersja tej gry ma ogromny potencjał w kontekście nauczania przedmiotów ścisłych takich jak chemia czy matematyka. Gdynia to miasto, w którym za naszą sprawą powstała pierwsza certyfikowana jednostka dydaktyczna (Kopalnia Nauki i Wiedzy), w której dzieci mogą uczyć się tych przedmiotów w środowisku swojej ulubionej gry. Czy to oznacza, że w ramach zajęć w Korki-School przekazujemy wiedzę wyłącznie w suchym formacie? Nic z tych rzeczy, naszej kadrze nie brakuje zaangażowania i inwencji do prowadzenia ciekawych zajęć. Każdego ucznia traktujemy z indywidualnym podejściem i zawsze staramy się znaleźć wspólne mianowniki między wiedzą szkolną a pasjami młodej osoby. Nasze zajęcia zawsze przynoszą efekty – zapraszamy na gratisową lekcję próbną, aby się o tym przekonać!